Jump to content

نگاهی دقیق*تر به فهرست 50 فوتبالیستِ برترِ فیفا 15

M3HDI
 Share

Recommended Posts

Destiny_WeRiseAgain-012-790x445.jpg

به نظرتان هیجان*انگیزترین خبر گیمی این ماه چیست؟ به هرچه فکر می*کنید “اشتباه” است. البته که هیجان*انگیزترین خبر این ماه مربوط به انتشار لیست رده*بندی بازیکنان برتر بخش Ultimate Team بازی فیفا 15 است. به علاوه*ی داستانک*های جالبی که در میان این اسم*ها جولان می*دهند. ندرتا این قبیل چیزها تاثیر چندان قابل*توجه*ای روی بازی*کردن*مان داشته*اند، اما با تمام این حرف*ها، به نظرم ارزش*اش را دارد در این روزهایی که در گرسنگی ورود به مستطیلِ سبزِ فیفا به مرگ افتاده*ایم، نگاه ریزتری به جزییات این رده*بندی بیاندازیم.از بزرگترین خبر شروع می*کنیم که خیلی*ها برایش جوش می*زنند. لئو مسی امسال هم با اینکه در رده*بندی کلی از امتیاز 94 به 93 نزول داشته، اما هنوز بهترین بازیکن فیفا 15 شناخته می*شود. الکترونیک آرتز بارها گفته است که رده*بندی فیفا براساس پرفورمنسِ بازیکنان در 365 روز قبل در لیگ*ها و تونومنت*های کاپ*دار سنجیده می*شود. آیا این سیستم جام*جهانی را هم دربرمی*گیرد؟ اگر قرار بود حدس بزنم، باید بگویم، بله. چرا که الکترونیک آرتز تصور کرده مسی آن یک دانه امتیاز را هم در برزیل، مخصوصا در بازی*هایش در استادیوم*های آرنا دسائوپائولو و بلوهوریزونته که همه شاهد عملکرد ضعیف*اش بودند، از دست داده. جایی که او زیر بار سنگین هم*تیمی*های دست*و*پا چلفتی*اش و امیدها و انتظاراتِ یک ملت، به جان کندن افتاده بود.jpg6.jpgراستی چرا موضوع را اینقدر پیچیده می*کنیم. اصلا مهم نیست چرا مسی یک امتیاز تنزل کرده است. مهم این است که لئو با همان امتیازِ 93*ایی*اش هم هنوز یک پله بالاتر از کریس رونالدو قرار گرفته است. جنگ این دوتا غول است که موضوع بحث طرفداران دوآتیشه*ی این دو را تشکیل می*دهد خب، خبر بزرگ این است که تغییری در این زمینه صورت نگرفته است.اما در جاهایی دیگر، خیلی چیزها تغییر کرده*اند. مانوئل نوئر، برنده*ی آلمانیِ جایزه*ی بهترین دروازه*بان جام جهانی، که آرزو می*کرد هافبک می*بود، با دریافت 4 امتیازِ مثبت خودش را به امتیاز کلی 90 رسانده است. از طرفی دیگر لوییز سوآرز هم با دریافت 3 امتیاز مثیت نسبت به گذشته مواجه شده است. درست که سوآرز جام*جهانیِ قابل*اشاره*ای داشت، اما بدون*شک ستاره*ی تابستان امسال جیمز رودریگز کلمبیایی بود که با به ثمر رساندن آن همه گُل زیبا، رئال مادرید را برای جذب*اش مجبور به پرداخت 63 میلیون یورو کرد.هیوداست که الکترونیک آرتز هم متوجه*ی آن گُل*ها شده بوده و به همین دلیل رتبه*ی کلی او را سه درجه افزایش داده و به قدرت شوت*زنی*اش را هم یک درجه افزوده است. به جز این*ها، وضعیت*اش به طرز قابل*توجه*ای فرقی با گذشته نمی*کند. این مسئله در مقابل گرت بیلی قرار می*گیرد که برخلاف پیروزی*اش در لیگ قهرمانان هنوز روی همان رتبه*ی 87 عقب مانده است. بالاخره رودریگز این تابستان تمام نظرها را به خودش جلب کرده بود. نمی*شد که همینطوری ولش کنند! جالب این است که این مسئله در چهره*ی جدیدش هم قابل دیدن است. آن صورتِ ژولیده و پریشان و غمگین که در کارتِ سال گذشته بود، حالا مثل بچه مدرسه*ایی*هایی لوس و نازک*نارنجی می*خندد!jpg-14.jpgدر تغییرات دیگری که در عکسِ سه*در*چهارِ بازیکنان به وجود آمده، می*توان به بازیکن تازه*ی چلسی، دیگو کاستا، سسک فابرگاس و تیبات کورتیس هم اشاره کرد. قیافه*ی غیرجذاب و مرموزِ کاستا با آن موهای درهم ریخته، جایش را به نگاه سرد و مُرده*ی قلدری داره که هیچگاه طعم توبیخ شدن را نچشیده است. فابرگاس هم یه دسته از موهایش را زده تا از این طریق نقش تازه*اش به عنوانِ هابک مورینیهو بازتاب داده شود. و در نهایت کورتیس می*ماند: کم کم دارم باور می*کنم که کورتیس زیادی از حضورش در چلسی بعد از چندین سال موفقیت در اتلتیکومادرید خوشحال نبود است. عکس*اش هم صحه بر این احساس درونی من می*گذارد. می*بینید آن لبخند کوچولو به سبک مونا لیزا، جای خودش را به فردی جدی و بداخلاق داده است.jpg-24.jpgراستی، مثل اینکه الکترونیک*آرتز تصمیم گرفته پای غیرتخصصی کاستا یک امتیاز از فصل قبل قوی*تر است، که در نتیجه به افزایش قدرت*اش انجامیده است. در حالی که بیشتر چیزهای فیفا براساس نمره*ی 100 رده*بندی می*شود، اما “قدرت پای غیرتخصصی” و “حرکات مهارتی” بازیکنان بر پایه*ی 5 ستاره سنجیده می*شود. حرکات مهارتی تیاگو سیلوا از سه، به دو ستاره کاهش یافته است. شاید این نشان از این دارد که حالا که او با داوید لوییز (7 بر هیچ آلمان) در پاریس سینت ژرمن هم*بازی شده، دیگر علاقه*ای به خوشگل بازی*کردن ندارد. آن طرف در ایتالیا، حرکات مهارتی کارلوس توز از چهار به سه ستاره سقوط کرده است. اگر چه شاید ستیزه*جویانه*ترین بازبینی مربوط به از دست*رفتن یکی از 5 ستاره*ی زلاتان ابراهیموویچ باشد. به این منظور که او به دلایلی یک جورهایی تکنیک*های فردیِ قدیمی*اش را فراموش کرده! این اشتباهه. زلاتان هیچوقت چیزی رو فراموش نمی*کنه، فقط همینطوری دوست نداره اونا رو به خاطر بیاره!fifa-15-player-ratings-37-diego-costa.jpgاما مهمترین چیزی که باعث شد در نگاه کردن به پروفایل احمقانه*ی بازیکن*ها دود از سرم بلند کند، تغییرات اعمال شده در “قد” بازیکنان است! بله، قد.اگر این بازیکنان بچه*های 12 ساله بودند، مسئله قابل درک می*شد. اما نصف اینها 30 سالگی را هم رد کرده*اند. شاید این موضوع در رابطه با دروازه*بان*ها منطقی به نظر بیاید؟ چرا که آنها بیشتر وقت*شان را به کِش و قوس دادن به بدن*شان سپری می*کنند. برای مثل مانوئل نوئر یک اینچ از سال گذشته رشد داشته. اما دیگه ایکر کاسیاس چرا؟ حتما اون هم روی نیمکت خیلی خمیازه می*کشیده!jpg-33.jpgموضوع به همین*ها خلاصه نمی*شود. با جستجوی من، 27 تا از 50 بازیکن برتر فیفا از سال پیش تاکنون یا یک اینچ به قدشان اضافه یا کم شده است. اما برای یافتن عجیب*ترین فرد باید برویم سراغ رابین فن پرسی در منچستر یونایتد. او تنها در طول یک فصل دو اینچ درازتر شده است. در حالی که خوآن ماتا نسبت به مشخصات*اش در فیفا 14 دو لینچ بلندتر شده است. فالکاو هم یک اینچ رشد داشته. هرچند که مطمئنا طرفداران یونایتد می*دانند که دراز کشیدن برای 6 ماه روی تختِ درمان، به قد کسی اضافه نمی*کند.البته تا حدودی می*شود با سازندگان همذات*پنداری کرد. بالاخره به صف کردن تمام بازیکنان دنیا کنار دیوار و کشیدن یک خط بالای سرشان به طور هرساله، می*تواند خیلی پیچیده و سخت و غیرممکن باشد.به هرحال، اگر قصد دارید همینطوری به جستجو در تغییرات اعمال*شده در وضعیت بازیکنان فیفا 15 ادامه دهید، به*تان پیشنهاد می*کنم از وبسایت الکترونیک آرتز شروع کنید. بعد از آن می*توانید به صفحه*ای که وبسایت عالی Futhead.com برای ارتقاها و تنزل*های فیفا در نظر گرفته مراجعه کنید. راستی اگر چیزهایی که من اینجا گفتم، اشتباه بود، Futhead را این مورد سرزنش کنید. چون من از اطلاعات آنجا استفاده کردم (بری زیر 18 چرخ، Futhead*!).قابل ذکر است که داستان لیست رده*بندی فیفا 15 جدا از تحقیقات عمیق سازندگان، به این معنی نیست که بازیکنان خودشان را تغییر داده*اند، بلکه نشان*دهنده*ی تغییراتی است که آنها در نگاه ما ایجاد کرده*اند. برای مثال اعدادی هستند که به من کاهش پویایی هافبکی همچون ژاوی هرناندز را گوشزد می*کنند. در حالی که دیگران از سقوط سلسله*ی فوتبال اسپانیا حرف می*زنند، عده*ای هم چیز قابل توجه*ای نمی*بینند. برای نمونه شاید ژاوری همان طراحِ خارق*العاده*ی همیشه باقی ماند باشد، اما احساسی که اسپانیا در جام*جهانی به ما وارد کرد، می*تواند روی وضعیت رتبه*بندی او تاثیرگذار باشد. و این درباره*ی دیگران هم صدق می کند.آیا این رده*بندی*ها در فیفا 15 واقعا مهم و قابل*اشاره هستند؟ آیا آنها واقعا معنی خاصی می*دهند؟ شاید نه. و شاید هم طرفداران عاشق و معصبِ فوتبالی هستند که خیلی بیشتر از تجربه*ی خودِ بازی به آنها اهمیت می*دهند. شما در چه جایگاهی قرار می*گیرید؟ منبع: یوروگیمر & گیم سورس|وبسایت خبری تحلیلی بازی ها | مقاله: نگاهی دقیق‌تر به فهرست 50 فوتبالیستِ برترِ فیفا 15