Jump to content

کدام کنسول نسل هشتم (XBOX ONE VS PS4) را خریداری میکنید ؟ چرا + نقد و بررسی


Orpf

کدام کنسول بهتر است ؟ XBOX ONE یا PS4 ?  

93 members have voted

  1. 1. کدام کنسول بهتر است ؟ XBOX ONE یا PS4 ?Recommended Posts

درود فراوان

 

خیلی از دوستان برای خرید کنسول نسل هشتم دچار سردرگمی هستند

 

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تاپیک جدیدی ایجاد نماییم تا نظرات دوستانی که کنسول های نسل هشتم را خریداری کردند را جویا شویم

 

تا دوستانی هم که قصد خرید دارند بتوانند نظرات اعضای انجمن را مطالعه نمایند و با انتخاب بهتر خود کنسولی که مورد نظرشان است را خریداری نمایند

 

ابتدا نقد و بررسی کنسول های نسل هشتم را از زبان زومیت با هم دیگر بررسی میکنیم :

 

از زمانی که با Magnavox Odyssey، بازی*های ویدیویی به خانه*های ما پا گذاشت ، هفت نسل است که کنسول*های بازی، تفریح دنیای ما را تصاحب کرده*اند و در آستانه ورود به هشتمین نسل از این جعبه*های جادویی قرار داریم. نسلی که دیگر در آن فقط بازی*ها نیستند که تغییر می*کنند، سخت افزارها هستند که جنگ را بر سر بیت و بایت بیشتر و فریم 1080 و 720 به راه می*اندازند.اما زمانی که هیاهوی نرخ فریم و بازی*های دسته اول انحصاری فروکش کند، کدام مهره اصلی ، موفق به تصاحب بازار خواهد شد؟ با ما همراه باشید تا به قضاوت در رابطه با تلاش سونی و مایکروسافت در هشتمین نسل از بازی*های ویدیویی بنشینیم.

 

چه خوب یا چه بد، جنگ به اصطلاحی جدایی ناپذیر از دنیای سخت افزار تبدیل شده و کنسول*ها نیز به تبع آن، از نسل سوم رقابت* خود را آغاز نموده*اند. آتش فشان تغییرات در مهره*های اصلی این بازی طی این هفت نسل، چندین بار فوران کرده و گدازه*های آن را در گذر از نسل*های متفاوت دنیای بازی مشاهده کرده*ایم. چه کسی است که از PS1 و دنیایی که در زمان خودش زیر و رو شد به نیکی یاد نکند؟ چه کسی است که تغییرات PS2 و Xbox را فراموش کند؟ اما در دو نسل اخیر دیگر این بازی*ها نیستند که تغییر می*کنند. این سخت*افزارها هستند که به*شدت بروز می*شوند و بازی*های از قافله عقب مانده را به حال خود رها می*کنند. اینک جنگ کنسول*ها بر سر آن است که کدامیک RAM بیشتری دارد یا کدام یک بیت*های بیشتری در خود جای داده یا کدام کنسول می*تواند با سرعت بیشتری فریم*ها را در جلوی چشمان شما تصویر کند.

 

 

 

هدف ما این نیست که بگوییم ارتقای سخت افزاری مهم نیست، چرا که واقعا اهمیت دارد. اما مسئله اینجاست که دیگر طلایه*دارن نسل هشتم، از سخت افزار مشابهی، حداقل بر روی کاغذ، بهره می*برند. اینجاست که روی دیگری از رقابت خود را نمایان می*کند. این بار نرم*افزار، سرویس*ها و برندها هستند که نتیجه رقابت را رقم می*زنند.

[h=2]سرگرمی[/h] xb1-tile-ui-tv-apps.jpg

هر چند رقابت ما بر سر کنسول*های بازی در حال اجراست،* اما بازی*های ویدیویی همه آن چیزی که کنسول Xbox One* بر سر آن رقابت می*کند نیست. آنچه که در رونمایی از کنسول مایکروسافت به نمایش در آمد، خبر از تمرکز ویژه بر موضوعات مرتبط با مدیا و تلویزیون داشت. نکته*ای که مایکروسافت بر آن اشاره دارد آن است که اگر کنسول بازی شما قابلیت*های مدیای مناسب ندارد، پس یک جای کارتان می*لنگد.

شاید در نگاه اول این سونی باشد که به مایکروسافت برای استفاده از درایو بلوری پوزخند می*زند. اما زمانی که به بخش مدیا می*رسیم این مایکروسافت است که می*تواند سونی را به باد تمسخر بگیرد. هر دو کنسول شبکه*های استریم مشترک بسیاری همچون Netflix ،Crackle ،Hulu Plus ،VUDU ،Amazon Instant Video و Redbox Instant را در خود جای داده اند، اما مایکروسافت با قراردادن ویژگی*ها وشبکه*های بیشتر همچون ESPN ،Fox Now ،Machinima ،The CW ،TED و NFL جایگاه برتر در این بخش را تصاحب کرده است. هر چند استفاده از این ویژگی*ها با خرید اپلیکیشن*های مخصوص هر شبکه از فروشگاه سونی میسر است و هر دو کنسول قول گسترش دامنه همکاریشان را داده*اند، اما در نقطه کنونی، مایکروسافت تجربه مدیای غنی*تری را در اختیار کاربرانش قرار می*دهد.

بیایید سری هم به قابلیت live TV integration در مایکروسافت بزنیم. قابلیتی که اگر نبود، شاید می*توانستیم باز هم با اندکی ارفاق دو کنسول را در بخش مدیا یکسان بدانیم. قابلیتی که یکی از سرتیترهای مایکروسافت در رونمایی از کنسولش بود که آن را با صدای بلند فریاد می*زد. این قابلیت به شما کمک می*کند تا به تماشای شبکه*های کابلی*تان در غالب رابط کاربری ایکس*باکس بپردازید. شاید در نگاه اول با خود بگویید که چه قابلیت احمقانه*ای، اما دست نگه دارید! زود قضاوت نکنید. با استفاده از رابط کاربری مملو از آیکون ایکس*باکس که با IR Blaster( که به کمک آن گیرنده را به ایکس باکس متصل می*کنند)، سنسورهای جدید کینکت و خروجی HDMI همراه شده است، این قابلیت به شما داده می*شود تا گیرنده خود را به کمک ایکس*باکس کنترل کنید. این یعنی دستورات صوتی بدهید، از راهنمای شبکه*ها بهره*مند شوید، جستجوی برنامه*ها را استفاده نمایید و منوی دلخواه خود را ایجاد نمایید.همچنین قابلیت پخش سی*دی، قدرت پخش فایل*های MP3 که کنسول سونی در حال حاضر از آن بی*بهره است، قرار است باخت سال 2007 مایکروسافت در بازی فرمت*ها را جبران کند. شاید هم مایکروسافت به دنبال آن است که بخش مدیای زندگی شما را در یک دستگاه خلاصه کند، کاری که کنسول سونی نمی*کند.

[h=2]دوربین و کنترلرها:[/h] کینکت 2.0 عاملی است که سوءتفاهم*ها در قیمت گذاری بین دو رقیب را دامن می*زند. اینکه می*گویند قیمت 500 دلاری کنسول مایکروسافت بیشتر از 400 دلاری است که سونی از کاربرانش در خواست می*کند، تفکر غلطی است که در آن قیمت 100 دلاری کینکت نادیده گرفته می*شود. در واقع و در صورت حذف کینکت، کنسول مایکروسافت نیز همان 400 دلار آب می*خورد. حال اینکه چرا مایکروسافت تصمیم گرفته که خریداران را وادار به استفاده و خرید کینکت کند و فکری به حال گیمرهای با بودجه پایین* را نکرده است، نگرشی است که باید برنامه*ریزی*های مدیران این شرکت را در رابطه با آن جویا شد.

اما این اقدام مایکروسافت چندان هم بی*راه نیست. در واقع به این طریق، مایکروسافت تولیدکنندگان بازی*های رایانه*ای را وادار می*کند که به میل آن*ها رفتار کنند و بازی*هایی با پشتیبانی از سنسورهای کینکت تولید کنند. همچنین موضوعی که البته شاید ارزش صد دلار خرج کردن نداشته باشد، کنترل صوتی کنسول است. مثلا می*توانید به کنسول دستور خاموش و روشن یا اجرای بازی* خاصی را بدهید. تنها کافی است آن را صدا بزنید تا فرمانتان را اجرا کند. حالا اینکه چقدر ویژگی*های کینکتی مایکروسافت که همه خریدارانش را وادار به خرج صد دلار بیشتر کرده است، چقدر ارزش دارد و می*تواند مفید باشد، موضوعی است که باید بعدها درباره آن صحبت کنیم.

اما در طرف دیگر سونی سیاست میانه*روی را توشه راه نسل هشتمی*ها کرده است. بدون اجبار بر خرید یک دوربین ردیاب و تشخیص دهنده حرکات مخصوص، هر گیمری می*تواند تصمیم بگیرد که یک PS Move تهیه کند یا خیر. این حرکت سونی هم بی*راه نیست. بدین طریق هیچ هزینه*ای بر دوش گیمرهایی که علاقه به این تکنولوژی*ها ندارند، اجبار نمی*شود و همچنین هر گیمری می*تواند در زمان مناسب*تری اقدام به تهیه این تکنولوژی کند. اما از طرف دیگر ، انگیزه توسعه دهندگان و سازندگان را برای تولید بازی*هایی با قابلیت*های این تکنولوژی که ممکن است کاربران محدودی داشته باشد، کاهش می*دهد. از آنجا که به صورت استاندارد PS Move به همراه کنسول ارایه نمی*شود، خبری هم از دستورات صوتی که به کمک میکروفون تعبیه شده در PS Moveصورت می*پذیرد نیست. به هر ترتیب، سونی از طرفی شانه از قرار دادن آن امکاناتی که مایکروسافت با کینکت به گیمرها ارائه می*کند خالی کرده ولی از طرف دیگر هزینه*های اضافی را از دوش گیمرها برداشته است. قضاوت خوب و بدی سیاست*های هر یک از این دو هماورد نسل هشتمی، با شما!

Espanol-PS4_610x458.jpg

در نگاه اول، سیستم کنترلی هیچ یک از دو کنسول، تغییر ویژه*ای به نسبت نسل قبلی خود نداشته است. اما در بطن ماجرا، قضیه به گونه*ای دیگری است. برای مثال دسته*های دوال شوک 4 که در کنسول PS4* سونی به کار رفته است، دکمه جدیدی با نام دکمه "Share" و صفحه لمسی مشابه با تاچ پد کنسول دستی ویتا را در خود جای داده است. همچنین دو برابر شدن کنترلرهای حرکتی که با ادغام با دوربین سونی، قدرت شبیه*سازی حرکات شما را دارند، از ویژگی*های جالب توجه این دسته*ها محسوب می*شود.

در دسته*های مایکروسافت نیز تغییرات محسوس زیادی به چشم می*خورند. تغییراتی که بار دیگر به جای شمایل ظاهری،* انقلابی در قلب دسته*ها ی این کسنول بر پا کرده*اند. این ویژگی که با نام Impulse Triggers شناخته می*شود با ایجاد ضربه در دستان شما، احساسات مختلف موجود در بازی را به صورت دیوانه*واری به شما منتقل می*کند. بدین ترتیب رانندگی، گلوله*باران دشمنان و یا حتی اتفاقاتی که برای کاراکتر رخ می*دهد را می*توانید به گونه*ای دیگر تجربه نمایید. نکته دیگر در بخش مولتی*پلیر دسته*های مایکروسافت، به پشتیبانی کنسول از هشت دسته به صورت همزمان اشاره دارد.

[h=2]صفحه نمایش دوم[/h] windowstablet052013.jpg

ایده استفاده از صفحه نمایش دیگر به صورت همزمان، هنوز مشخص نیست که ایده ماندگاری باشد یا به زودی به گوشه*ای از خاطرات گیمرها تبعید شود. ایده*ای که با نینتندو و کنسول Wii U کلید خورد اکنون در کنسول مایکروسافت با کمک اپلیکیشن SmartGlass در محصولات ویندوزی به اجرا در خواهد آمد. در واقع شما با نصب اپلیکیشن مایکروسافت در تبلت*ها و تلفن*های هوشمند خود از امکانات متفاوتی همانند کنترل کنسول و تلویزیون و کاهش و افزایش حجم صدا بهره*مند می*شوید. در بازی*ها نیز می*توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. برای مثال تلفن*هوشمند واقعی خود را به عنوان تلفن هوشمند کاراکتر درون بازی استفاده کنید یا از آن برای کنترل دیالوگ*ها و منوهای درون بازی بهره مند شوید. مایکروسافت همچنین امیدوار است که در آینده بتواند از این اپلیکیشن در بخش مولتی پلیر و حذف تلویزیون برای برنامه*ریزی رقابت*های مولتی پلیر بهره مند شود.

اپلیکیشن PS4 که برای اندروید و آی او اس عرضه شده است، اندکی رقابت را با سادگی دنبال می*کند. استفاده از این اپلیکیشن بیشتر در شبکه اختصاصی پلی*استیشن و بعضی کاربردهای ساده و معمول در استفاده از صفحه نمایش دوم در بازی*های ویدیویی است. به طور کلی به نظر نمی*رسد سونی فعلا سرمایه گذاری زیادی بر روی این اپلیکیشن کرده باشد، چرا که در حقیقت این کنسول دستی Vita است که اصلی*ترین نقش را در بخش صفحه نمایش دوم در کنسول سونی ایفا می*کند. به کمک این کنسول دستی،*می*توانید بازی*هایتان را با همان کیفیت اصلی بر روی کنسول دستی دنبال کنید یا از آن به عنوان گجت اضافه در بازی اضافه کنید. هر چند این ویژگی*، شباهت*های بسیاری با امکانات دسته*های Wii U دارد، اما نکته کار اینجاست که کنسول دستی سونی بر خلاف دسته*های Wii U می*تواند به عنوان کنسولی جداگانه مورد استفاده قرار بگیرد.

[h=2]استریم زنده و قابلیت*های اجتماعی در به اشتراک گذاری[/h] اگر کنترلرهای صوتی و شبیه*سازهای حرکتی از جمله قابلیت*هایی باشد که سنگ بنای آن در نسل*های گذشته چیده شده باشد، قابلیت به اشتراک*گذاری لحظه*ای ویژگی است که نسل هشتم آن را به گیمرها برای اولین بار ارائه می*کند. این ویژگی در کنسول Xbox* با یاری kinect و با فراخواندن دستور Xbox, broadcast آغاز می*شود و بدین ترتیب ویدیو بازی*های شما را در شبکه*ای اختصاصی در سرویس Twich به اشتراک می*گذارد.

کنسول PS3 نیز با کمک دکمه Share در دسته*های خود، این قابلیت را به کاربرانش ارائه می*دهد تا بتوانند ویدیو بازی*هایتان را به سرعت در شبکه Twich یا Ustream به اشتراک بگذارد.

هر چند کنسول سونی، دست کاربرانش را برای به اشتراک گذاشتن ویدیوهایشان بازتر گذاشته است، اما مایکروسافت نیز برگ برنده*های خود را در این زمینه در دست دارد. یکی از این برگ برنده*ها، Upload Studio است که در ایجاد پلتفرمی قابل توجه در اشتراک گذاری به مایکروسافت یاری می*رساند. با کمک این قابلیت می*توانید، ویدیوهایی که از پنج دقیقه آخر بازیتان ظبط شده است را با لایه*های پیش فرض برنامه همراه کنید. حتی می*توانید با کمک kinect فیلمی کوتاه و پنج دقیقه*ای به همراه صحبت*های دلخواهتان از گیم پلی بازی تهیه کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید. در طرف دیگر PS4 مدت زمان بیشتری را برای شما می*خرد. شما می*توانید 15 دقیقه آخر بازیتان را ضبط کنید ولی این بار هنوز خبری از برنامه ویرایشگر یا امکان ذخیره صدا بر روی ویدیوها نشده است.

[h=2]عناوین انحصاری:[/h] DSC_1939.jpg

هر چقدر هم از سرویس*ها و امکانات متنوعی که در کنسول*های نسل هشتمی اهمیت پیدا کرده است سخن بگوییم، باز هم نمی*توان از چیزی که بتوان واقعا با آن بازی کرد و به کمک آن لذت سرگرمی را چشید، غافل شد، چرا که بدین ترتیب، کنسول*ها به جز دستگاه*های پخش مدیا نقش دیگری در خانه*های ما نخواهند داشت. همچنین عناوین مولتی پلتفرم نیز نقش چندانی در انتخاب کنسول*ها ندارند و این عناوین انحصاری است که می*تواند بازار رقابت را زیر و رو کند.

با نگاه به گذشته، سونی امیدواری بیشتری به ما در زمینه عناوین و بازی*های انحصاری می*دهد. بعضی از عناوین انحصاری نسل هفتم در سونی را می*توان شاهکارهایی تکرار ناپذیر در تاریخ بازی*های ویدیویی دانست. اما این بدان معنا نیست که مایکروسافت از عناوین انحصاری محدود یا کم*تری بهره می*برد. در حال حاضر و در شروع نسل هشتم، فعلا این مایکروسافت است که قلعه محکمتری را به کمک عناوین معروف و بزرگ انحصاری*اش همچون Ryse، Titanfall، Dead Rising 4 و Forza motosport 5 بنا کرده است. در حالی که عناوین سونی در روز عرضه که در زیر پرچم انحصاری قرار گرفتند، Killzone: Shadow Fall و Knack بودند و در ادامه آن*ها قرار است که Driveclub و Infamous: Second Son در برافراشتن پرچم انحصاری*های سونی به یاری آن*ها بیایند.

[h=2]سخت افزار[/h] dsc07137.jpg

اینجاست که باز هم تکرار می*کنیم، شاید سخت افزار در نسل هشتم مهمترین بخش رقابت نباشد، اما اهمیت آن نیز کم نیست. با قرار دادن سخت افزار به کار رفته در قلب هر دو کنسول، با پردازشگرهای هشت هسته*ای Jaguar شرکت AMD روبرو می*شویم که در فرکانس تفاوت دارند.در اینجا مایکروسافت با پردازشگری با فرکانس 1.7 گیگاهرتز دست سونی را با فرکانس 1.6 گیگاهرتز زمین می*زند. اما مسئله اینجاست که این موضوع هیچ تاثیر بخصوصی در تجربه شما از بازی*ها نخواهد داشت. در طرف دیگر با وجود استفاده دو رقیب از محصولات یک شرکت، یعنی خانواده Radeon* شرکت AMD، ژاپنی*ها در بخش گرافیکی قدرتمند*تر ظاهر شده و با 18 واحد پردازش گرافیکی در مقابل 12 واحد پردازش گرافیکی ایکس*باکس و RAM GDDR5* به جای RAM DDR3، اندکی خود را بالاتر از رقیب آمریکای*اش قرار می*دهد. اما آیا این موضوع تفاوتی هم ایجاد می*کند؟ باید گفت هم بله و هم خیر. اگر بخواهید ذهن خود را با هیاهوی برپا شده از بازی*های با رزولوشن 1080 سونی و 720 مایکروسافت به آشوب بکشید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. چرا که هر دو کنسول به خوبی توانایی وسعت بخشیدن به اندازه رزولوشن بازی*ها برای نمایش در یک صفحه تلویزیون HD* در خانه شما را دارا هستند.این قسمت در واقع جایی است که به برتری سخت*افزاری پاسخ منفی می*دهیم. اما پاسخ مثبتی هم به برتری سونی در بخش سخت*افزار وجود دارد. تغییراتی که شاید در آینده*ای نزدیک در بازی*های انحصاری این شرکت به چشم بیایند و قدرت بیشتر سخت افزار در کنسول ژاپنی*ها را به رخ بکشانند. اما این فاصله نیز به قدری نخواهد بود که بتواند وجهه کنسول مایکروسافت را خدشه دار کند. شاید بهتر باشد بگوییم که این فاصله وجود دارد، اما به حساب نمی*آید.

[h=2]ضربه نهایی: چه کسی برنده خواهد شد؟[/h] psbone.jpg

اینجا جایی برای سخت*افزارها نیست؛ نبرد بر سر سرویس*ها جریان دارد. انتخاب یکی از کنسول*های نسل هشتم به قدری سخت شده است که تنها زمان می*تواند برنده نهایی را مشخص کند. هر دو کنسول امکانات سخت*افزاری و نرم*افزاری مختص خود را دارند که می*تواند برای هر کاربری جذاب باشد. در یک دست سونی گیمرهای حرفه*ای را به استفاده از کنسولی با امکانات قدرتمند سخت*افزاری و قابلیت*های به اشتراک گذاری که با دسته*های جدیدش همراه شده*اند، دعوت می*کند. در دست دیگر، مایکروسافت آمده تا با قدرت بخش مدیای کنسول و دسته*های از نو بازسازی شده و سیستم شبیه*ساز صوتی و حرکتی قدرتمند، خود را در قلب طرفداران بازی*های رایانه*ای جا کند. با وجود این حرف*ها و صدها بازی مولتی پلتفرمی که قرار است در آینده نسل هشتم، پا به پای کنسول*ها حرکت کنند، انتخاب واقعا سخت و دشواری پیش روی ماست.

در نهایت هر چقدر هم بخواهیم که امکانات متفاوت این دو رقیب را در زیر ذره*بین بررسی و نقد قرار دهیم، همچنان پرچم پیروزی به دست سربازان اصلی این جنگ برافراشته می*شود، یعنی طرفداران! در واقع همیشه این طرفداران دو آتشه هستند که با حمایت از کنسول مورد علاقه*شان، پیروزی را به شرکت تولید کننده هدیه می*کنند.

 

دوستانی هم که خریداری کردند لطفا نظر خودشون رو اعلام کنند لطفا از دید فن بودن کنسول مورد نظر نظر و دیدگاه ندین و واقعیت رو ذکر کنید سپاس

Link to comment
Share on other sites

سوني اومده يه سخت افزار قوي تر نسبت به وان انداخته رو كنسولش اما نمي تونه از تمام قدرتش استفاده كنه چون نرم افزاري نداره كه بتونه قدرت پردازنده رو بكشه بيرون(يعني فقط يه چيزي روي كاغذه و شما نمي توني ازش استفاده كني).در ضمن قبلا توي وان از بين هشت هسته ي پردازنده فقط شش تا از اونا براي پردازش بازي استفاده مي شد اما مايكروسافت يه مدت پيش يه آپديت براي كنسول داد كه از بين هشت تا هسته شش و نيم هسته به پردازش بازي اختصاص داده شد كه همين موضوع يكي از دلايلي بود assassins creed unity روي وان عملكرد بهتري نسبت به پي اس ٤ داشت

Link to comment
Share on other sites

من خودم بدلیل اینکه ps4 گرافیک بالا تری نسبت به xbox داره میخرم.

و اینکه بازی هاش زودتر و بهتر و ارزان تر گیر میان.

اما نمیدونم چرا دلم پیش xbox one گیر کرده...:((

 

:d

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...