Jump to content

FIFA Soccer 14 | با اقتدار در صدر جدول


Orpf
 Share

Recommended Posts

سری FIFA، به ویژه در سال*های اخیر، یکی از معدود عناوینی است که می*توان آن را در طول یک سال و حتی تا روز قبل از عرضه*ی نسخه*ی جدیدش، بازی کرد و به هیچ وجه خسته نشد. FIFA این طول عمر و دیرپایی را مدیون بخش*های بسیار سرگرم کننده*ای نظیر Ultimate Team و Career Mode می*باشد. در این دو بخش، و به خصوص FUT، این امکان وجود دارد که تا بی*نهایت فوتبال بازی کنید و با دیگران به رقابت بپردازید.در FIFA 14 سازندگان علاوه بر توجه به سایر عناصر بازی، به این دو بخش کلیدی، که باعث می*شوند فیفا هر هفته در لیست بازی*های پرفروش قرار بگیرد، تمرکز ویژه*ای داشته*اند. پیشرفت قابل توجه این دو در کنار ارتقاء یافتن سایر المان*ها، FIFA 14 را به یکی از بازی*هایی تبدیل کرده است که نباید آن از دست دهید.

 

26016.jpg

 

همانطور که پیشتر در پیش نمایش*های FIFA 14 خوانده*اید، بازی به طور کلی به نسخه*ی قبلی شباهت*هایی دارد و حال و هوای حاکم بر آن، مانند FIFA 13 می*باشد. البته این شباهت، چیز بدی نیست و بر عکس، تمام ویژگی*های خوب نسخه*های در آن قبلی حفظ شده است. نکته*ای که ارزش فیفا 14 را بالا می*برد و آن را به یک عنوان مستقل تبدیل می*کند، در تفاوت*های جزئی اما قابل تشخیصش می*باشد.

از منوی بازی شروع می*کنیم. تغییر در این بخش باعث شده است که دسترسی شما به همه*ی مدها با سرعت بیشتری صورت بگیرد و قابلیت دسترسی به آن*ها بسیار آسانتر شود. واقعا تغییر بسیار کوچکی است اما تاثیر زیادی روی راحتی کار شما گذاشته است. صحنه*های قبل از شروع بازی هم تغییرات مختصری داشته است که آن را به یک پخش تلویزیونی واقعی، نزدیک*تر کرده است. صحبت*های گزارشگران نیز مانند مورد قبلی می*باشد.

تغییرات دیگر FIFA 14، با اینکه به این کوچکی نیستند، اما مانند سال*های گذشته، انقلابی و بسیار پیشرو نیز نمی*باشند. سازندگان با درکی بسیار دقیق از خواسته*های طرفداران، ویژگی*هایی را افزوده*اند که علاوه بر جذاب*تر کردن گیم*پلی آن را یک قدم به واقع گرایی نیز نزدیک*تر کرده* است.

e10a543fd7098d4bdd380e397391d632.jpg

چشم گیرترین تغییر در فیزیک بازیکنان و فیزیک توپ به چشم می*خورد. حرکات بازیکنان تماما از قوانین فیزیکی پیروی می*کنند و بر خلاف نسخه*های قبلی، اکنون برای دویدن، تغییر مسیر در حین سرعت، پریدن، شوت زدن و به طور کلی همه*ی کارهایی که در طول یک مسابقه انجام می*دهند، از بدن خود استفاده می*کنند. برای مثال، تفاوت بین یک بازیکن سرعتی و یک مدافع مستحکم، به راحتی حس می*شود؛ بازیکن پر سرعت، چابکی بیشتری دارد و هنگام استارت زدن، زودتر به نهایت سرعت خود می*رسد، اما بازیکن قدرتی*تر، سرعت کمتری دارد و در عوض می*تواند با یک تنه توپ و موقعیت را از آن خود کند. دریبل زدن سطح بالایی از واقع گرایی دارد و تغییر کنترل بازی، اجرای حرکات نمایشی را آسانتر کرده است.

پیشرفت در فیزیک توپ، به همراه ارتقاء فیزیک کلی، در بخش*های دیگر هم تاثیر خود را نشان می*دهند. کنترل شما روی پاس دادن بیشتر شده است، هر چند هنوز این بخش جای کار دارد، و می*توانید نوع پاس خود را دقیقا مشخص کنید. می*توانید ارتفاع توپ را زیاد کنید و یا بر سرعتش بیفزایید. از طرف دیگرشوت زدن نیز پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است. برای اولین بار در سری FIFA، چندین مدل شوت زنی در بازی قرار گرفته است که قدرت، سرعت، دقت و ارتفاع هر کدام به شرایط شوت زدن بازیکن و سرعت و قدرت توپ دریافتی، بستگی دارد. شوت*های بیرون پا با کاتی خاص حرکت می*کنند و شوت*های بقل پا، ظرافت بالایی دارد. خوشبختانه در FIFA 14 دیگر شاهد شوت*های عجیب و غریب نخواهیم بود و برای هر شوتی که زده می*شود، یک توجیه منطقی وجود دارد. حرکت توپ در هنگام شوت زدن و پاس دادن نیز بسیار طبیعی است و شناسایی توپی که با قدرت زده شده، با توپی که قدرت کمتری دارد، کاملا امکان پذیر می*باشد.

 

25556.jpg

یکی از موارد دیگر FIFA 14 که پیشرفت فیزیکی در آن تاثیر داشته است، سرعت و روند یک مسابقه می*باشد. سرعت کلی بازی، کمتر از قبل شده و فضاهایی که در اختیار شما گذاشته می*شود، بیش از گذشته می*باشد. با این وجود، می*توانید ریتم یک مسابقه را به دلخواه و با توجه به شرایط بازی، کنترل کنید. مثلا اگر بازی را برده*اید، کند کردن ریتم، امری منطقی است و بالعکس، اگر عقب هستید می*توانید به راحتی سرعت پیشروی خود در زمین را بیشتر کنید.

تغییر بارز دیگر، در هوش مصنوعی به چشم می*خورد. هوش مصنوعی هم*تیمی*ها و رقبا، پیشرفت چشمگیری داشته است. یاران هم دسته، در فضاهای خالی بسیار خوب حرکت می*کنند و مهاجمین در طول بازی خط دفاعی را تحت فشار قرار می*دهند. از طرف دیگر در زمان دفاع کردن، هافبک*ها و بعضا مهاجمین، به خوبی به عقب می*آیند و از خط دفاعی محافظت می*کنند. به طور کلی، در هنگام حمله، مدافعین خط حمله را ساپورت می*کنند و در هنگام دفاع، مهاجمین خط دفاعی را پشتیبانی می*کنند. البته بخش دفاعی هنوز جای کار دارد و می*توان آن را بهتر کرد، مثلا یکی از مواردی که در هر مسابقه حداقل یکی دوبار می*بینید، دور کردن توپ با حرکت قیچی برگردان می*باشد که واقعا امر عجیبی است. عکس العمل*های دروازبانان که در نسخه*های قبلی بهبود یافته بود، در این نسخه هم بهتر شده است و واقعا ایراد خاصی در حرکات آن*ها دیده نمی*شود.

اکنون که با گیم*پلی تا حدودی آشنا شده*ایم، بهتر است به Career Mode بپردازیم. اولین چیزی که نظر شما را جلب می*کند، این است که می*توانید فصل نقل و انتقالات تابستانی ابتدایی را غیر فعال کنید تا ترکیب کنونی و واقعی هر تیم حفظ شود که به نظر بنده تغییر واقعا به جا و مورد نیازی می*باشد. رابط کاربری و منوهای این بخش نیز تغییرات عمده*ای داشته است که به آن*ها می*پردازیم. بزرگترین تغییر در سیستم جستوجوی بازیکنان رخ داده است. شما شش استعدادیاب دارید که می*توانید به آن*ها ماموریت*های مختلفی دهید. در این بخش جدید، می*توانید ویژگی*های بازیکنی که تیمتان به آن نیاز دارد را با جزئیات دقیقی مشخص کنید و سپس استعدادیاب خود را به منطقه*ی خاصی در جهان بفرستید. در صورتی که بازیکن مورد نظر خود را یافتید، می*توانید او را بیشتر مورد بررسی و تحلیل قرار دهید تا توانایی*های او دقیق*تر و بهتر مشخص شود. علاوه بر این*ها، سیستم چیدمان تیم*، بخش جوانان، سیستم نامه*رسانی و به طور کلی همه*ی بخش*های موجود در Career Mode، تغییری در جهت بهتر و آسان*تر شدن تجربه*ی شما داشته*اند.

 

url.jpg

پیشرفت و فرمی که هر بازیکن دارد، با هر بازی تغییر می*کند. یک مسابقه*ی خوب، روحیه و توانایی بازیکن را بالا می*برد و در عوض یک مسابقه*ی بد، تاثیر مخالفی دارد. درجه*ی سختی کلی مسابقات، حتی در حالت Legendary نیز بسیار معقول*تر شده است و مثلا اگر با یک تیم ضعیف بازی می*کنید، کار شما آسان*تر است و بازی با یک تیم قوی، سختی*ها و مشکلات فراوانی برای شما خواهد داشت.

بخش Ultimate Team نیز تغییرات مختصری داشته است که از جمله*ی آن*ها می*توان به Chemistry Styles اشاره کرد. این ویژگی جدید، عناصر RPG مانندی را وارد بازی می*کند و دست شما را برای مشخص کردن نوع و شیوه*ی بازی هر بازیکن، بسیار بازتر می*کند. می*توانید هر بازیکن را در کلاس خاصی وارد کنید، مثلا کلاس " هنرمند " توانایی بازیکن در پاس دادن و دریبلینگ را بیشتر می*کند و کلاس "نگهبان" قابلیت*های تدافعی و سر زدن بازیکن را افزایش می*دهد. تغییر بسیار جالبی است که تجربه*ی FUT را بهتر از قبل می*کند و شما را ساعت*ها سرگرم می*نماید.

 

25007.jpg

از نظر انیمیشن، FIFA 14 تغییرات بسیار خوبی داشته است که این تغییرات در همه*ی بخش*های گیم*پلی، مانند شوت زدن، دریبل کردن، پاس دادن، دویدن و ... تاثیر می*گذارد. از طرف دیگر، گرافیک بازی تغییر خاصی نداشته و فقط طراحی چهره*ی بازیکنان بهتر شده است. طراحی ورزشگاه*ها و تماشاگران نیز اندکی بهبود یافته است. البته دلیل این عدم تغییر، نسخه*ی نسل بعد بازی است که با موتور Ignite ساخته می*شود و قرار است گرافیک بسیار بهتری از نسخه*های نسل قبل داشته باشد. موسیقی بازی نیز مانند نسخه*های گذشته راضی کننده می*باشد و مدتی را که در منوهای بازی می*گذرانید، برای شما سرگرم کننده*تر می*نماید.

در یک نگاه کلی، FIFA 14 نقطه*ی عطفی در مسیر پیشرفت سری فیفا محسوب نمی*شود و این بازی دارای نوآوری*های چشم گیری نمی*باشد. اما این به آن معنی نیست که FIFA 14 بازی خوبی نیست و برعکس، FIFA 14 سرگرم کننده*ترین و بهترین بازی فوتبالی است که تا به حال عرضه شده است. سازندگان با اینکه درگیر نسخه*ی نسل بعد بوده*اند، نسخه*ی نسل حاضر را از یاد نبرده*اند و تغییرات مناسبی ایجاد کرده*اند که بازی را سرگرم کننده*تر و واقعی*تر کرده است. از نظر گیم*پلی، بخش*های موجود و شیوه*ی ارائه، FIFA 14 رقیب اصلی خود یعنی PES 2014 را شکست می*دهد و می*تواند یک سال تمام شما را سرگرم نماید.

 

منبع: FIFA Soccer 14 | با اقتدار در صدر جدول - بازی نما :: Bazinama - آرشیو مقالات

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...