Jump to content

بازی سنتر نقد میکند - پایان یک نسل رویایی - FIFA 2014


Orpf
 Share

Recommended Posts

نسل هفتم بازی*های رایانه*ای برای شبیه*ساز فوتبال شرکت EA Sports، یک نسل رویایی بود. نسلی که این سری قدیمی، با عملکرد خیره کننده خود در آن، رقیب دیرینه و قدرتمند خود را از تخت پادشاهی پایین کشیده و خود بر آن تکیه کرد و به محبوب*ترین و پرفروش*ترین شبیه ساز ورزشی تاریخ تبدیل شد. اکنون و در آستانه ورود به نسل هشتم،EA قصد داشت تا با عرضه عنوانی قوی، وداعی باشکوه با این نسل داشته و به پیشواز نسل جدید برود. در ادامه به اینکه EA چقدر در تحقق این هدف موفق بوده خواهیم پرداخت.

گیم*پلی بازی همانند نسخه*های گذشته سری تغییرات ریز و درشت زیادی را در خود دیده است. بازی*های فوق سریع نسخه قبل جای خود را به مصاف*های فیزیکی و به مراتب کند*تر داده*اند. دیگر بازیکنان سرعتی، مثل قبل مهم و مهار نشدنی نیستند و عوامل متعددی در موفق بودن حملات نقش دارند. نقش قدرت بدنی بازیکنان (که در فیفا 13 کم اثرتر شده بود) بار دیگر پررنگ تر شده است و میزان آن در درگیری*های تن به تن بسیار حائز اهمیت است. البته برخلاف نسخه*های قبل، نتیجه این درگیری*ها از قبل مشخص نیست و حتی بازیکنان با قدرت بدنی به مراتب کمتر نیز از شانس خوبی برای پیروزی در این درگیری*ها برخوردار هستند. Protect The Ball نام قابلیت جدیدی است که در این درگیری*ها خودنمایی می*کند و به نوعی، مشکل عدم تعادل نسخه های قبل را برطرف کرده است. PTB بازیکن صاحب توپ را قادر می*سازد تا از مالکیت خود بر توپ حفاظت کرده و مانع توپ گیری حریف شود. برای مثال بازیکن می*تواند در زمان مواجه شدن با مدافع تیم حریف، بدن خود را در برابر وی قرار داده و از توپ محافظت کند و با دیدن کوچکترین لغزش در جایگیری بازیکن مدافع چرخیده و از وی عبور کند. و یا می*تواند در زمان دویدن و با مشاهده نزدیک شدن مدافع، بدن خود را سپر قرار داده و به مسیر خود ادامه بدهد و در صورت شدید بودن برخورد، خطا بگیرد. مزایای PTB به کارهای هجومی ختم نمی*شود و در زمان دفاع نیز کاربردهای خوبی دارد. برای مثال بازیکن می*تواند با استفاده از قدرت بدنی خود، مانع توپ گیری بازیکنان حریف شده و با ایجاد فضا در قسمت*های مختلف زمین، شرایط بازیسازی را برای بازیکنان میانی فراهم آورد.

files_reviews_2768921[c7f2593a2906eb82e4bd9add07e9603d].jpg

فیزیک در فیفا 14 پیشرفت قابل توجهی داشته و با اضافه شدن قابلیت*های جدید (وزن بازیکنان و همچنینReal Ball Physics) به کامل*ترین حالت خود در تاریخ سری رسیده است. وزن در بازی نسبت به نسخه*های گذشته از تعریف متفاوتی برخوردار است و در حرکت بازیکنان تاثیر مستقیم می*گذارد. دیگر بازیکنان نمی*توانند به صورت نامحدود و راحت در زمین بازی تغییر مسیر داده و جابجا شوند. البته این به معنی عدم تونایی در چرخش*ها نیست، بلکه هر یک از این جابجایی*ها، تعادل و سرعت بازیکن را تحت تاثیر خود قرار داده و در نتیجه شانس مدافعین را در گرفتن توپ افزایش می*دهد. مشکلی که این قابلیت و بعضی از قابلیت*های جدید دیگر از آن رنج می*برند، خوب بهینه نشدن آن*هاست. تاثیر وزن بر حرکات بازیکنان بسیار بیش تر از آنچه که باید باشد، است و بازیکنان در صحنه*های سر توپ زدن و یا چرخیدن بسیار کند عمل می*کنند و در نتیجه در بیشتر مواقع توپ را از دست می*دهند. این مشکل بهینه نشدن در زمان شتاب گرفتن بازیکنان نیز دیده می*شود. تفاوت*های مهارتی بازیکنان در صحنه*های شروع به حرکت بازیکنان اثر چندانی ندارد. به عبارت ساده*تر، زمانی که بازیکنی قصد شتاب گرفتن داشته باشد، صرف نظر از مهارت وی در کنترل توپ در بیشتر صحنه*ها توپ از پای وی فاصله گرفته و فرصت توپ گیری برای مدافعین مهیا می*شود و در صحنه*هایی که جا مانده*اند، می*توانند به بازیکن صاحب توپ رسیده و مالکیت توپ را در اختیار بگیرند.

همانطور که اشاره شد دامنه پیشرفت*های فیزیک بازی، توپ را نیز شامل می*شود. توپ بازی به لطف Real Ball Physics، طبیعی*تر از همیشه به گردش در آمده و در زمین حرکت می*کند. این قابلیت بازیباز را قادر میسازد تا شوت*هایی را روانه دروازه حریف کند که تابحال و در هیچ یک از نسخه*های پیشین سری سابقه نداشته و ممکن نبوده است. ضربات فنی سریع و کات دار، شوت هایی که قوس*های ناگهانی می*گیرند و ... برای بهتر درک کردن این موضوع گل زلاتان به جو هارت را در بازی انگلیس و سوئد بیاد بیاورید؛ فیفا 14 زدن چنین ضرباتی را ممکن ساخته است. Pure Shot دیگر قابلیت جدید بازیست که به هر چه بهتر شدن شوت زنی*های بازی کمک شایانی کرده است. این قابلیت بازیباز را قادر میسازد تا بهترین حالت را برای شوت زنی انتخاب کند. به این صورت که بازیکنان در موقعیت*های مختلف سعی می*کنند تا از مناسب ترین پای خود برای ضربه زنی استفاده کنند و به عبارتی در صورت مجبور نبودن، از پای مخالف خود استفاده نکنند.

هوش مصنوعی بازی نیز چه در فاز هجومی و چه در فاز دفاعی پیشرفت*های خوبی داشته است. حرکات رو به جلوی بازیکنان بسیار بهتر از گذشته شده است و به خوبی در فضاهای خالی نفوذ می*کنند و در صورت نبود فضا، با حرکات بدون توپ خود به ایجاد فضا می*پردازند. مدافعین نیز بسیار بهتر از قبل در زمین جایگیری می*کنند و در توپ*های عمقی، بسیار کمتر از قبل جا می*مانند. البته تعداد آفسایدگیری خطوط دفاعی نیز بسیار افزایش یافته و همین عامل در کنار کندی مهاجمین در فرار از تله ها، باعث افزایش چشمگیر تعداد آفساید های بازی شده است. هوش مصنوعی در تیم*های ضعیف تر نیز بسیار بهینه تر از قبل شده است و دیگر همانند نسخه های قبل تیکی تاکا بازی نمی*کنند.

files_reviews_4439932[dd13cf1c08f0088e677e507f97885569].jpg

تنوع مدهای فیفا 14 همانند نسخه*های قبل در سطح خوبی قرار دارد و این سطح با اضافه شدن بخش Co-op Seasons بالاتر نیز رفته است. Co-op Seasons این قابلیت را فراهم می*سازد تا بازیکنان به صورت دو نفری در بخش محبوب Seasons به بازی کردن بپردازند و در رده بندی جهانی، برای صعود کردن به رده های بالاتر تلاش کنند. بخش تک نفره Seasons نیز کماکان در بازی حضور دارد و بازیبازها می*توانند در صورت علاقه نداشتن به حالت Co-op، به صورت انفرادی به انجام آن بپردازند. در بین مدهای آنلاین بازی Ultimate Team بیشترین تعداد پیشرفت را داشته است. در این میان شاید سیتسم Chemistry مهمترین آنها باشد که بسیار گسترده تر شده است. سیستم Chemistry جدید، بازیباز را قادر میسازد تا با توجه به نوع بازی خود و با استفاده از کارت های Style، بازیکنان تمیش را شخصی سازی کند. FUT 14 دارای 25 کارت استایل است که می*توانید بر همه بازیکنان تیم خود (به غیر از دروازه بان*ها) اعمال کنید. برای مثال اگر از کارت استایل Finisher استفاده کنید، بازیکن مورد نظرتان در شوت زنی و سر زنی ها پیشرفت کرده و در کارهای هجومی بسیار موثر تر می*شوند. تغییرات صورت گرفته در این سیستم در کنار اضافه شدن ترکیب*های جدید میزان آزادی عمل بازیکنان را در اجرای کارهای تاکتیکی به شکل قابل توجهی بالاتر برده است. از دیگر تغییرات UT می*توان به اضافه شدن بازیکنان کلاسیک اشاره کرد که البته فقط برای دارندگان کنسولهای Xbox 360 و XBOX One در دسترس هستند. اکنون و با اضافه شدن این امکان می*توانید تیم دلخواه خود را از بازیکنان مطرح حال حاضر جهان و یا سال*های گذشته و یا حتی ترکیبی از این دو تشکیل داده و به رقابت بپردازید. بازگشت دوباره بخش Online Single Match نیز از دیگر پیشرفت های خوب این بخش است. بازیهایی که در این بخش انجام می*دهید، در رتبه بندی ها و Division های UT تاثیری ندارد و به عبارتی مناسب ترین بخش مد برای تست چیزهایی است که شاید نتوان در یک مسابقه Seasons انجام داد. تغییرات ذکر شده در کنار برخی پیشرفت*های کوچک (امکان عوض کردن شماره پیراهن بازیکنان، ارتقای سیستم جستجو و ...) باعث شده*اند که بخش UT همچنان از نظر محبوبیت، دست نیافتنی باقی بماند. دیگر بخش*های آنلاین بازی مثل Pro Club Seasons تغییرات چندان بزرگی نداشته*اند و به عبارتی حالت یک دست تر مدهای موجود در نسخه سال گذشته هستند.

files_reviews_6085955[6651e6d456fe482da04a01bf75842218].jpg بازگشت اسطوره ها به میادین

 

در ادامه بررسی مدهای بازی به محبوبترین مد آفلاین بازی یعنی Career Mode می*رسیم که با چندین تغییر کوچک و بزرگ در این نسخه حضور دارد. Global Scouting Network بزرگترین تغییر انجام گرفته در CM است که پایه و اساس بازیکن یابی را تغییر داده است. GSN این امکان را فراهم می*سازد تا بازیباز، با استفاده از برخی فاکتور های مد نظر خود، به جستجوی بازیکن در کشورهای مختلف بپردازد. البته پیدا کردن بازیکن مناسب کمی دشوار تر شده و ممکن است زمان زیادی را برای پیدا کردن بازیکن مورد نظر خود نیاز داشته باشید.

Skill Games در فیفا 14 به یک بخش آموزشی جامع و در عین حال سرگرم کننده تبدیل شده است. تقریبا می*توان گفت تمام اجزای گیم پلی در این بخش و در قالب مینی-گیم حضور دارند و به بهترین شکل ممکن آموزش داده می*شوند و بازیکنان می*توانند در کنار سرگرم بودن، مهارت خود را در انجام حرکات مختلف افزایش داده و همچنین مهارت دوستان خود را به چالش بکشند.

FIFA 14 در بخش Licensing بهترین عملکرد را در بین نسخه*های چند سال اخیر داشته است و به کلکسیونی از تیم ها و همچنین استادیوم*های فوتبال جهان تبدیل شده است. با اضافه شدن لیگ*های شیلی، کلمبیا، آرژانتین تعداد لیگ*های حاضر در بازی به 35 رسیده که بالاترین در تاریخ سری است؛ (هر چند که کماکان جای خالی تورنمنت بزرگی مثل UEFA Champions League احساس می*شود). در بخش استادیوم*ها نیز با بازگشت دوباره نیوکمپ و همچنین اضافه شدن استادیوم های La Bombonera، Goodison Park و Donbass Arena، فیفا 14 به کاملترین بازی نسل از نظر تعداد استادیوم*ها بدل گشته است.

فیفا 14 هم از نظر بصری و هم از نظر صوتی پیشرفت*هایی (هر چند اندک) داشته است. منوی اصلی بازی پس از چند سال تغییرات اساسی را در خود دیده است. طراحی ساده و سبک و در عین حال مدرن منو نتایج بسیار مثبتی را به همراه داشته است که بیشترین اثر آن را در مد های Ultimate Team و Career Mode (که به منو وابستگی زیادی دارند) می*توان مشاهده کرد. طراحی استادیوم*های بازی نیز دچار بازنگری*هایی شده و در بسیاری از موارد، دقت در طراحی آنها بسیار بیشتر شده است. چمن بازی نیز از طراحی بسیار بهتری (بخصوص در شب) بهره می*برد. همه این موارد در کنار انیمیشن*های جدید و با کیفیت باعث شده*اند تا نمای داخل زمین بسیار واقعی تر و طبیعی تر از قبل بشود. صداگذاری بازی نیز نسبت به نسخه قبل ارتقا یافته و شاهد افکت*های صوتی بسیار با کیفیت*تری هستیم. جو استادیوم های مختلف مطابق با جو واقعی آنها ساخته شده است و به خوبی حس بازی در زمین*های مختلف را به بازیباز منتقل می*کنند. تیم گزارشگری بازی نیز کار خود را به خوبی انجام داده*اند و در بسیاری از صحنه*ها در القای حس زنده بودن گزارش موفق بوده*اند. حتی در برخی از صحنه*ها و در صورت بوجود آمدن موقعیت، صحبت*های حاشیه*ای خود را قطع می*کنند و به گزارش صحنه می*پردازند و پس از آن به سراغ صحبت های نیمه کاره خود می*روند.

files_reviews_8608504[82cc2c61e4c8b3d2848bd0c0ea727f47].jpg

FIFA 14 با وجود تمامی ایرادات خود، کماکان بهترین بازی فوتبال حال حاضر است و با اینکه تمرکز تیم سازنده بر روی نسخه نسل بعدی بوده، توانسته بسیاری از انتظارات طرفداران خود را برآورده کند. اگر از آن دسته از افرادی بودید که از نمایش های قبل از عرضه بازی نا امید شده بودید، بهتر است در نظرتان تجدید نظر کرده و به سراغ بازی بروید. فیفا 14 با وجود تمامی مشکلاتش، کماکان همان فیفای همیشگی است.

 

منبع : بازی‌سنتر | نقد و بررسی | X360 | FIFA 14 | خواندن نقد و بررسی | پایان یک نسل رویایی

Link to comment
Share on other sites

گیم پلی اش عالیه ولی گرافیک خیلی افتضاح شده !

حتی نسبت به فیفا 13 هم افت کرده، تعجب میکنم چجوری گفتن گرافیکش پیشرفت کرده !

البته انیمیشن ها بهتر شده، ولی گرافیک تصویری وحشتناک افت کرده

Link to comment
Share on other sites

فیفا ترکونده!!!

یه خورده بازی کنین قلق بازی میاد دستتون!!!

نیمار هم اتفاقا در واقعیت همیجوریه!!!! بچس!! چیزی بارش نیس!!!

گرافیک هم 3برابر 13 شده!!!

Link to comment
Share on other sites

من تا پارسال pes بازی میکردم ولی امسال اومدم سراغ فیفا یه ماه 13 بازی کردم حالا هم 14 --> گرافیک 14 خیلی بهتر از 13 است

هوش مصنوعی بالاخص دفاع بسیار بالا رفته البتهروی پاس های عمق هوایی ضعف دارن

کورس گذاشتن 2 بازیکن دقیقا با یک شرایط فیزیکی همیشه به نفع بازیکینی تموم میشه که صاحب توپ نیست و این برای خیلی ها از جذابیت بازی کم شدن محسوب میشه

دروازه بان ها هوشمندتر شدن در حدی که به بوفون واقعی راحت میشه گل زد تا بوفون فیفا 14

و در آخر اگ ازون دسته افرادی هستید که با فیفا 14 مشکل دارید و نمی تونید روون بازی کنید و گل بزنید یادتون باشه راز بازی فیفا 14 فقط 1- حفظ توپ تحت هر شرایطی 2 -دریبل های به موقع هستن و اگر این دو رو رعایت نکنید گل زدن توی این باز ی تقریبا محال میشه

Link to comment
Share on other sites

سلام من از سال 2012 فیفایی شدم به نظرم توی 14 خیلی راحت ضربه سر گل میشه و مثل 2012 شده در صورتی که توی 13 اینجوری نبوده بحر حال به نظرم فوق العاده شده گل زدن تنوع پیدا کرده

Link to comment
Share on other sites

رفقا من فیفا 14 دارم و نصبش کردم ولی داخل بازی نمیره و میگه باید origin داشته باشم ولی با آن هم cd key می خواهد باید چیکار کنم .:(( =(( :walbs:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...